Drobečková navigace

Domů > Plán auditu

Plán auditu

1. Stanovení rizik

Auditor si na základě standardních auditorských postupů jednoduše nastaví pomocí rozbalovacího seznamu hodnoty přirozeného (buňka E3) a kontrolního (buňka E4) rizika a na jejich základě se „dopočte“ riziko zjišťovací. V systému jsou předpřipraveny příklady nejběžnějších kombinací rizik při provádění auditu (od řádku 17), avšak auditor si může dle potřeby nastavení rizik upravit.Nastavení rizik při provádění auditu

2. Stanovení materiality

Na základě hodnot z hlavní knihy a ostatních informací si dále auditor stanoví materialitu, která je standardně jednotná pro všechny testy, nicméně v případě potřeby si může auditor individuálně stanovit materialitu pro jednotlivé oblasti testů – tzn. majetek, zásoby, pohledávky a závazky. Stanovení materiality

3. Velikost a výběr vzorků

Pokud auditor použije nejběžnější a nejpoužívanější nastavení a parametry, tak vlastní výběr vzorku je jen otázkou několika kliků myší, v podstatě stačí zadat kritéria filtru pro analyzovaný modul (nejčastěji Deník) a spustit vlastní výběr vzorků, viz popis níže.

    • Velikost vzorku - systém SWAduit na základě stanovených rizik, materiality a údajů z hlavní knihy vypočte orientační velikosti vzorků pro jednotlivé sekce rozvahy a graficky zobrazí základní struktury výkazů:

Výpočet orientační velikosti vzorků pro jednotlivé sekce rozvahy a graficky zobrazí základní struktury výkazů

    • Výběr vzorků
      Výběr vzorků lze standardně provádět běžnými statistickými metodami, a to náhodným výběrem, systematickým výběrem nebo pomocí metody MUS. Systém obsahuje několik možností výběru vzorků
      • na listech modulů – nejčastější – list každého modulu obsahuje tlačítko „Výběr vzorku dle kritérií na nový list“, kterým se nad aktuálním filtrem příslušných dat vybere vzorek příslušné velikosti, zvolenou metodou a podle vybraného sloupce a tento vzorek se zobrazí na novém listu se všemi informacemi o provedeném výběru. Parametry výběru lze podle potřeb auditora přizpůsobit, ale standardně vyhovuje výchozí nastavení, takže auditor nemusí v praxi nic nastavovat.
      • pomocí průvodce – používá se u obecných dat, která potřebuje auditor analyzovat pomocí výběru vzorků (např. vystavené objednávky, dodací listy, …), kdy program pomocí průvodce intuitivně a automaticky vede auditora a umožní mu tak u jakýkoliv obecných dat v excelovském formátu jednoduše a velmi rychle a intuitivně vybrat příslušný vzorek pro testování.
      • předdefinované dotazy pro „nejzajímavější“ operace v účetnictví – program hromadně provede výběr vzorků podle různých kritérií a automaticky výsledek výběru uloží ve formátu Pdf do složky klienta \Pdf.
        Příklady některých výběrových kritérií (lze je libovolně doplňovat):
        předdefinované dotazy pro „nejzajímavější“ operace v účetnictví